Co je to Cybersquatting?

Jak zabrat doménu a vydělat na tom

Cybersquatting je obsazení doménového jména za účelem budoucího prodeje. Jedná se o nekalou praktiku, kdy tzv. spekulant zabere pravděpodobnou další variantu vaší webové stránky, popř. koncovku domény a následně ji chce lichvářsky prodat právě vám.
Stalo se mi to asi před 4 lety, kdy jistý spekulant "Petr Soukup" z Ostravy zaregistroval doménu sila-webu.cz a následně chtěl odkoupit silawebu.cz. Jako obchodník nebyl příliš dobrý, protože po mé otázce za jakou cenu by doménu silawebu.cz ode mě odkoupil, změnil směr vyjednávání, neodpověděl a naopak mi chtěl sila-webu.cz prodat. A to za nemalou částku 15.000 CZK. Doménu přitom koupil a obsadil zhruba za 100 CZK/rok. Takto si chtěl přijít na snadno vydělané peníze, kterých se ode mě samozřejmě nedočkal.

Trvalo to rok a na doméně sila-webu.cz kterou ostravský spekulant obsadil byla pouze informace o jeho telefonním čísle. Nezlomil mě a na konci roku mi volala nějaká žena (zřejmě správce domén, nebo taky falešný hovor) a informovala mě, že majitel sila-webu.cz mi chce doménu prodat za jakoukoli cenu - je to prý na mě (i za symbolickou cenu). Dobře však vím co znamená popularita domény, její autorita a důvody, proč je moje doména asi o 1000 kroků dál než ta prázdná doména, kterou mi chce onen spekulant podstrčit. Takže neuspěl a nedostal ze mě ani korunu.

Podobné praktiky se dějí na internetu stále. Je možné viděl průhledné registrace doménových jmen, které se nemusí diferencovat odělovací pomlčkou, ale např. koncovkou. Tato varianta je zásadní v případě, že provozujete obsah např. v českém jazyce na doméně .com a doménu .cz jste si ještě nezaregistrovali. Pokud začnete být dobří a na vaši doménu budou lidé chodit, zvyšuje se pravděpodobnost, že se objeví spekulant, který si .cz doménu zabere pro sebe a bude těžit z překlepů z množství uživatelů, kteří chtěli původně za vámi.

Příklady cybersquattingu u nás i ze světa

K reálnému vidění je např. úspěšná česká stránka se zábavou pro muže www.rozzlobenimuzi.com a jejich česká doména obsazena spekulantem a přímým redirectem na prodej levných pneumatik: www.rozzlobenimuzi.cz

Pokud chcete drsnější ukázku Cybersquattingu, tak americká stránka www.vimeo.com (alternativa k YouTube) má v českých rovinách také svého cybersquattera www.vimeo.cz Smůla pro Vimeo, že si tohle nepohlídali.

Znáte nějaké další příklady Cybersquattingu? Stalo se vám něco podobného? Napište do komentářů.Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Validátory - xhtml, css, robots.txt a seo

Podnikání s úsměvem

20 ručně psaných fontů, které musíte mít