Proč nepoužívat redirect 301

Redirect 301 a jeho použití s mírou

Mrkněte na nejnovější video o přesměrování a redirectu (+ canonical redirectu)

Jak opravit duplikace na webu


Přišel mi velmi zajímavý dotaz od pana Tomáše Dobrovolného z Jihlavy, formou komentáře mého posledního článku o SEO redirectu. V dnešním článku se na něj pokusím odpovědět a nalézt pro pana Dobrovolného zcela jasné řešení situace.

Dotaz pro vhodný redirect

Pan Tomáš D. položil na první pohled složitý dotaz, pokud na konzultacích s klientem padne něco podobného, tahám z brašny papír a všechny barevné fixy, které u sebe mám. I v tomto případě je vhodné problém s redirectem vizualizovat, protože potom to už vůbec nevypadá tak složitě. Připravil jsem pro lepší chápání dotazu níže, následující schéma.
Dobrý den,
mám trochu složitější dotaz na přesměrování: Mám stránky pod doménu a.cz o které se mi staral někdo jiný, který je bohužel zdá se vlastníkem této domény i účtu webhostingu, kde ty stránky fyzicky jsou. Pak mám druhou doménu b.cz , která je pomocí dns (u provozovatele webhostingu - forpsi.cz) přesměrována na a.cz a vlastníkem této domény (b.cz) jsem já (mám možnost s ní manipulovat - přesměrování atd.). Veškeré zpětné odkazy (reklamy, články atd.) směřují právě na moji b.cz (všude používám právě tuto moji doménu - i na vizitkách atd., tak mám zájem jí dále používat). S člověkem, který mě stránky dělal jsem se nepohodl a udělal jsem si stránky svoje, nové (stejný obsah, nový face - podle pravidel SEO, abych nepřišel o pozice ve vyhledávačích) a mám je v plánu umístit pod novou doménou c.cz a tu moji doménu b.cz , kterou používám na tu c.cz přesměrovat. Ty původní stránky, ke kterým mě ten člověk už nepustí, bych takto odstřihl. Nevím ale co na to budou říkat vyhledávače? Nepříjdu o vydobyté pozice? Je pro vyhledávače důležitá ona doménu b.cz , která bude stále stejná a nebo bude problém v tom, že už ty stránky fyzicky nebudou pod domenou a.cz , ale pod c.cz a tím o pozice ve vyhledávačích příjdu? Je nějaké řešení bez toho, abych to přesměrování nastavil přímo na a.cz , kam už se asi bohužel nedostanu? 

Předem, děkuji za odpověď!

Současné řešení doménového (DNS) redirectu 301

Současný redirect z b.cz na a.cz Vás připravuje o jakékoli zvýhodňování domény b.cz  byť na ni směrujete všechny zpětné odkazy a články. Všechny výhody se přesměrují a připíšou doméně a.cz.

Pokud by těchto přesměrování bylo více, vyhledávací robot by už nemusel mít chuť dorazit na fyzickou stránku a výhody by se nepřipsaly ani doméně a.cz.


Správná technika pro SEO boosting domény

V první řadě je nutné si ujasnit marketingovou strategii na začátku podnikání. Pokud chci podnikat na doméně b.cz a pro ni tvořím všechnu tu těžkou práci (píšu články, odkazuji se na ni, mám ji na vizitkách, apod.) je zcela nesmyslné ji pak hned přesměrovávat na doménu a.cz, c.cz, či jakoukoli jinou.

Pokud už budujete nějaké povědomí o své online existenci a lidé o Vás mluví, nebo Vás chtějí někde zmínit, sdílet, napsat, či dotázat, zbytečně v nich vzbudíte dilema, který link mají publikovat.

Řešení situace s redirect 301 přesměrováním

V této situaci, kterou pan Dobrovolný popsal bych si počínal následovně:

a.cz - pokud existuje smlouva s Vaším poskytovatelem služby, ve které jste se dohodli, že doménu zaregistruje a bude pro Váš business provozovat, jedná se o trestný čin a lze vlastnické práva na doménu vymáhat. Pokud takový dokument neexistuje, pochyboval bych, že se dovoláte nějakého práva k doméně, která není registrována ani koupena na Vás. Nejsem právník, ale myslím že šance jsou docela malé.

b.cz - tady nechápu proč neprobíhá pokračování v budouvání webu. Je to Vaše nejhodnotnější doména, protože na ni odkazujete články a již v minulosti má určitý linkbuilding, který v případě, že ji přestanete přesměrovávat, časem začně hrát roli pro b.cz a ne pro a.cz.

c.cz - tvorba takového nového webu beru jako doplněk k Vaší současné prezentaci, je opět nesmysl aby Vaše hlavní doména, se kterou se představujete a propagujete hrála roli nějakého prostředníčka. Ujasněte si co je Vaše hlavní prezentace a tu nepřesměrovávejte nikam jinam. S doménou c.cz můžete budovat autoritu domény c.cz samostatně. Místo přesměrování bych volil např. odkaz na prezentaci b.cz obousměrně.


Snad je to všem jasné, kdyby byl jakýkoli dotaz, rád odpovím v komentářích.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Validátory - xhtml, css, robots.txt a seo

Podnikání s úsměvem

20 ručně psaných fontů, které musíte mít