Když konkurence nakupuje Facebook fanoušky

Nakupují se Facebook fanoušci v ČR?

V předchozím článku http://blog.silawebu.cz/2013/02/buy-facebook-likes-koupit-fanousky.html jsem rozebral jak to je s nákupem fanoušků Facebooku. Po krátkém průzkumu mohu říci, že nakupování fanoušků Facebooku není v naší zemi příliš rozšířené mezi SEO agenturami. Jiné obory jsem zatím nezkoumal.

Avšak u jedné SEO agentury jsem zaznamenal prudký nárůst fanoušků facebooku ze dne na den. Lze tedy s čistým svědomím říci, že se jednalo o nákup falešných fanoušků.


Pojďme se podívat blíže k využití takového nákupu falešných fanoušků, který tato společnost využila.

Jak si možná dobře pamatujete v minulém článku jsem psal, že pokud nakoupíte Facebook fanoušky, dostanete se do rizika zákazu od Facebooku a jediný pozitivní efekt je vizuální. Také je riziko, že se Vaše příspěvky na zdi nezkopírují danému procentu Vašich skutečných fanoušků a nebudou o novinkách včas informováni.

Jak nákup fanoušků chytře zneužít?

Společnost o které je tu řeč, si dala do patičky webu button s číslem počtu lajků Facebook přátel. Dosáhla tak vizuálního efektu, že je stránka hodně oblíbená. Přitom se pod 1.300 fanoušky skrývá zlomek těch skutečných (ne víc jak 300).


Pořád Vám to nedochází? Pojďme se podívat na počet fanoušků oficiálního Facebooku.


Čísla zjevně nesedí, přitom jsem snímky prováděl současně. Na tlačítku v patičce webu je přes 1.300 fanoušků, na oficiálním facebooku jen 873. Jedná se o ty samé facebooky? Nikoli. Jsou dva.

Z předchozí analýzy vychází, že se nakoupilo během jednoho dne 1000 fanoušků na jiný Facebook účet, který je na webu jen pro vizuální efekt. Na tomto účtu kde je nyní přes 1.300 fanoušků existují robotizované účty (mrtvé účty) fanoušků a zde tato SEO agentura své aktivity ani neprovádí.

Pro komunikaci je veden jiný účet, kde je počet fanoušků nižší (873), ale také není zcela jisté, zda je toto číslo tvořeno fanoušky, nebo z části nakoupenými "fake" fanoušky.

Co z toho plyne závěrem?

Závěrem bych upozornil na skutečnost, že s počtem fanoušků Facebooku opravdu lze manipulovat. Při hodnocení "kvality" společnosti bych se neřídil pouze signály, které vycházejí z čísel počtu fanoušků Facebooku, ale zvážil bych jiné parametry. Zda společnost odpovídá včas na emaily, zda se na svém Facebooku věnuje svým fanouškům, zda má dostatečné a průkazné reference a zda dodržuje etiku obchodování a jiné.

Tento článek není namířen proti žádné SEO agentuře, pouze informuje o výsledku analýzy, kterou jsem prováděl a má svobodný informativní charakter.

Pokud máte nějaké podněty a dotazy, sem s nimi :)

Filip Novák
SEO analytik www.silawebu.cz

Komentáře

 1. Pěkný článek. Nekalé praktiky musí být zveřejňovány. Jen do nich. Já jsme se setkal dokonce se skriptem, který uměl to, že při kliknutí na jakékoliv místo na webu jste se stal fanouškem automaticky, aniž byste o tom věděl. Samozřejmě bylo potřeba být v danou dobu přihlášen na fb profil. Už je to asi rok, co to někdo na fórech prodával, ale myslím, že to Facebook zatrhnul.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím Digito.cz,

   jsem moc rád, že se článek líbí i profesionálům z oboru. Každopádně, kdybych detailně nesledoval všechny své konkurence v Brně, Praze apod., nikdy bych tuto analýzu nemohl podložit konkrétními daty. Jen mě vždy pobaví, jak se vše nafukuje zejména co se Prahy týče. Firmy vypadají obrovské, všichni dělají milionové kšefty, ale pak jdou a nakoupí si lajky. Proč? Protože snad nemají dostatek spokojených fanoušků? Není to snad tím, že berou zakázku po zakázce jako na běžícím pásu a nějaký servis se pak neřeší... Však stačí vypumpovat na začátku a nějak ten web splácnout žejo :D Možná jsme na Síla webu malý tým, ale vždyť komunikace s klientem a provádění kontinuální služby je přece to nejzábavnější na celé obchodní stránce. Mít stálé klienty je jednak méně nákladné na akvizice nových a taky Vás to přece musí víc bavit, když se s klientem znáte osobněji. Přeji nám všem méně "obcházení" a více profesionality. Však jestli tu bude na internetu bordel, nebo přehlednost a čistý vzduch, je odpovědnost SEO odborníků.

   Vymazat
 2. Ještě bych doplnil, že né vždy je skoková změna počtu fanoušků na Facebook stránce způsobena nákupem fanoušků.

  Může se tak stát v případě sloučení dvou podobných stránek v jednu. Pak přechází i lajky.

  Více informací za jakých podmínek je tato změna možná zde: https://www.facebook.com/help/249601088403018/

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář :) Přijďte zase. Filip Novák

Populární příspěvky z tohoto blogu

Validátory - xhtml, css, robots.txt a seo

Podnikání s úsměvem

20 ručně psaných fontů, které musíte mít